Buldoci v historii
Leonid Pavlovič
Sabanejev
o roli buldoka u jiných plemen
Angličané si vždy vážili mimořádné energie, vytrvalosti, síly a vytrvalosti buldoka a používali ji ke křížení s mnoha psími plemeny, která tyto ctnosti ztratila. Je to o to přirozenější, že buldoci a obecně všechny náhubky nepostrádají šmrnc ani v minulém století
(v 18. století) sloužily k hledání zvěře.
Vero Shaw také věří, že krev buldoka byla přidána k nápravě produktu křížení s chrtem (greyhoundem), zejména proto, že pointer v mnoha případech vykazoval známky křehkosti, mrazivosti, zejména za špatného počasí. "Kapka buldočí krve byla nejlepším lékem na tento nedostatek."
Beckman říká, že ještě v 60. letech (19. století) v Anglii bylo poměrně dost krátkosrstých, nechutně vypadajících ukazovátek s vyhrnutým nosem, rovnýma očima a širokými lícními kostmi; z anglických výstav však brzy zmizely.
Sám Beckman v roce 1875 viděl takového krátkočelého ohaře v kanolu poblíž Glasgow a majitel mu vysvětlil, že jde o pozůstatek módy z minulých let. Příměs buldoka je patrná i v současnosti, podle zákona reverze: někteří pointři mají nadměrně vyvinutou lebku, krátkou tlamu a dokonce i výraznou spodní čelist.
Zachmuřenou povahu zdědí pointer samozřejmě po buldokovi, částečně i mlčenlivost; konečně buldok se svým příkladně správným prutem (ocasem) výrazně přispěl ke zlepšení ocasu pointera - jednoho z hlavních znaků plemene tohoto plemene.
Zde je to, co jsem našel docela rychle. Moje vysvětlení jsou v závorkách. Buldok je u Sabaneeva velmi běžný. Opravdu se poměrně často používá k nápravě nedostatků v temperamentu a tělesné stavbě u různých plemen loveckých psů.
V případě anglického pointra se buldok začal aktivně míchat poté, co se vlivem chrta objevily v plemeni (pointery) nežádoucí vlastnosti a znaky.Zde je to, co píše Sabaneev:
„V honbě za krásou hlavy a ocasu a snadným přidáváním (poskytujícím vysokou rychlost hledání) začali sportovci nadměrně používat křížení pointerů s chrty a již ve 20. letech (19. století), po smrti vévody Kingstona a poté plukovníka Thorntona, ukazatele jsou na ústupu a důsledky bezohledného míšení ovlivňují. Chrt dával nejednu ostrou tlamu s plochou lebkou bez zlomeniny, dokonce i uzdu, zvláště fenám, tenké, úzké, dozadu otočené ucho, tenký, někdy zcela nehybný ocas, suchou stavbu těla, tenkou kůži a krátkou srst. Mnoho z těchto vad chrtů se vyskytuje, a to není neobvyklé, dokonce i u moderních (konec 19. století) pointrů nejlehčí, chrtské stavby. Ukazatele tak byly v co nejkratším čase v mnoha ohledech natolik zkažené, že sportovci začali lovit se stavěči, již značně vylepšenými. Korekci pointerů ve 20. letech (19. století) prováděl nejprve Meynell, později Osbaldeston a další chovatelé. Sabaneeva, zjišťujeme, že anglické pointery se získávají křížením španělského pointra s paratha (rychlou) varietou foxhounda. Jejich vznik navíc ovlivnila francouzská manželství, talboti (starověcí angličtí honiči), chrti a buldoci.
„... Angličtí chovatelé psů druhé čtvrtiny 19. století, u nás až téměř moderní, opakovaně sahali ke křížení se starými francouzskými sňatky. Do této doby se španělští policajti stali velkou vzácností, dalo by se dokonce říci, že úplně vyhynuli, zatímco francouzští psi byli po ruce. Tuto směs dokazuje především délka a tenkost uší a jejich nízko nasazené, i když velmi zřídka stočené (do trubice), jako ve francouzských manželstvích; posledně jmenovaný také (spolu s buldoky) dal pointerům konvexnější lebku, vylepšené (jako chrti) oči, tzn. oči se zvětšily a zvýraznily; konečně příměs francouzských sňatků ovlivnil i jejich typický šedě skvrnitý oblek, který se ve 40. a 50. letech (19. století) nacházel v mnoha ukazatelích. Slavný Special (Thorpe-Bartram), šampión 70. let (19. století), byl v této barvě. Krátká, tupá, mírně vytočená tlama, strmé čelo s velkýma vypouklýma očima jsou stále častější u ohařů kávových strakáčů, obvykle s velkou příměsí francouzské krve, než u žlutostrakavých, jejichž hlavy se často přibližovaly typu ohaře.
BULDOCI
Jedna z prvních písemných zmínek, kde se těmto psům říkalo „buldoci“, se objevila v roce 1631. V dopise od Brestwich Eaton, který se nyní nachází v Britském národním archivu, autor žádal, aby mu bylo doručeno několik věcí, včetně: „hodného mastifa, bedny lahví naplněných nejlepším vínem a pár dobrých buldoků. ." "buldok" doslova znamená "býčí pes"..